LOGO.jpg

Dali by jste si do těla RFID čip?

Ne (39 | 85%)
Zadarmo ano (2 | 4%)
Ano (5 | 11%)
Statistiky:

ACTA je zpět!

acta.jpg
578289642ab49cc53082732ba60acc.jpg

ACTA je zpět! Nyní se jmenuje CETA!

Zamítnuta dohoda, která by mohla výrazně omezit svobodu internetu, vstává z popela. V podobě obchodní dohody EU s Kanadou.

Hned po tom, jak se stihlo uklidnit pobouření vyvolané dohodou ACTA, začali úředníci pracovat na nové verzi. Připomeňme, že kvůli ACTA se do ulic dostali desetitisíce protestujících občanů a také díky nim bylo 92% hlasů při červencovém hlasování o jejím přijetí v Evropském parlamentu proti.

Nová dohoda s názvem CETA se navenek snaží tvářit nenápadně, v jejím názvu na rozdíl od ACTA není ani zmínka o padělání. Jde totiž o "Komplexní hospodářskou a obchodní dohodu", ne o "Obchodní dohodu proti padělání". Její signatáři jsou Evropská Unie a Kanada.

Přesto, že na první pohled jde o nezávislou dohodu jsou některé její části přímo zkopírovány z textu zamítnuté dohody ACTA.

Starý text v novém kabátě

Podle informací sdružení EDRi byly členské státy EU koncem července emailem informovány o tom, že části v dohodě CETA o sankcích byly zkopírovány z textu ACTA. EDRi se sídlem v Bruselu funguje jako jakýsi evropský strážní pes svobody internetu a digitálních práv jednotlivců.

Na internetu se již dříve objevil uniklý náčrt dohody s únorovým datem vydání, ve kterém se informace následně potvrdily. Část s názvem Intellectual property (duševní vlastnictví), jíž se problematika týká, je dostupná i samostatně. CETA má zjevně fungovat jako zadní vrátka neschválené ACTY. V náčrtu se podle srovnání objevuje množství doslovně přepsaná pasáží ze zamítnuté dohody ACTA.

Postup s názvem "strategie máchání" využitý copyrightové lobby funguje na bázi zneužívání dvoustranných a regionálních obchodních dohod k nenápadnému protlačení vlastních zájmů do státního práva bez povšimnutí veřejnosti. Například podepsání ACTA bylo v EU schváleno Radou EU během setkání zaměřeného na zemědělství a rybaření.

Nejasné vyjádření a tajnosti

CETA má za obecné cíle stanovené upevnění ekonomických vazeb mezi Evropou a Kanadou. Stejně, jako v případě ACTY je však tento popis velmi vágní a vůbec nevypovídá o skutečném obsahu dohody. Jde o návrh prosazující volný obchod a úpravu legislativy v oblasti zákonů a copyrightu.

Přesný obsah dohody CETA je stále přísně utajený, podobně jako v případě ACTA. Od úniku únorové verze nejsou žádné zavedené změny známy. Evropská unie a Kanada trvá na tom, že návrh smlouvy zůstane tajemstvím a nebude zveřejněn, což vyvolává otázky zpochybňující transparentnost takového postupu.

Příprava CHAT je o to kontroverznější, že v závěrečném hlasování odmítlo předchozí dohodu ACTA 92% členů Evropského parlamentu a některé státy se ještě před tím vyjádřili, že actual nepodpoří. Tento fakt zůstává částečně ignorován. Objevují se však i první odmítavé hlasy. Nizozemská vláda prohlásila, že chatu v takové podobě nepodpoří.

Podle mluvčího škrtli nejhorší části

Podle vyjádření Johna Clancyho, mluvčího Evropské unie pro obchod, se ale vlivem zamítnutí ACTY tato dohoda výrazně změnila. Na svém Twitter profilu uvádí, že články 27.3 a 27.4 přítomné v ACTE byly z CETA odstraněny!

Podle Michaela Geista není ale odstranění odstavců týkajících se internetových poskytovatelů dostatečné. Není totiž jasné, zda nastaly v dohodě i další změny. V únorovém náčrtu se totiž nacházely i části o uzamčení stránek, kalkulaci škody, bránění v on-line kriminální činnosti a různých hraničních opatřeních, jejichž uplatňování může být škodlivé pro svobodu internetu a jeho uživatelů.


"Na co se podíváte na internetu, budou okamžitě vědět a zálohují si to!"
"pozn. PRAVDA"
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one